Klub Cykloturistiky

Po celou dobu letních prázdnin podnikáme výlety na kolech po cyklotrasách našeho regionu. Budeme si všímat v jakém stavu je jejich povrch, značení, upoutávky na zajímavá místa, informační tabule, vyhlídky, místa odpočinku a pod.
Přátelé cykloturistiky,
napište nám, jak jste vy spokojeni se stavem značených cyklostezek na Těšínsku, případně se s námi podělte o zážitky a zkušenosti z cykloturistiky po jiných zemích či regionech. Přivítáme i fotoreportáže ze zajímavých cyklotras, které jste si s potěšením projeli a které stojí za krátkou prezentaci na stránce našeho Klubu cykloturistiky.

» » » Fotografie z výletů si prohlédněte v naší Fotogalerii > Sport > Cykloturistika

4.prázdninová jízda

V neděli 10.8.2008 jsme absolvovali pohodovou jízdu směrem na Vělopolí, Střítež, Řeku, Smilovice, Guty (Gutský Kostelík, Gutská Bašta) a zpět přes Horní Žukov. 35 Km dlouhá etapa byla doslova cyklistickou lahůdkou pro všechny zúčastněné. Nádherné letní počasí, mírný větřík a dobrá viditelnost, která nám umožnila pozorovat krásy naší krajiny. Cestou jsme míjeli jednotlivce i skupiny cyklistů, kteří ideální počasí využili k jízdě na kolech. V Gutech bylo rušno, proběhla zde soutěž hasičských sborů, takže Gutská Bašta "praskala ve švech". U dřevěného kostelíka - místní kulturní památky, jsme pak našli klid na prohlídku tohoto vzácného kulturního skvostu. Nechyběl opět "Bořek" - náš nejmladší účastník "prázdninové Tour", který etapu opět v sedle hravě zvládl.

3.prázdninová jízda

V neděli 27.7.2008 jsme za nádherného letního počasí zvládli nejtěžší 40 Km dlouhou etapu naší prázninové "Tour" - vrchol "Chełm" (464m n.v.) nedaleko polské obce "Goleszów". Kopcovitá etapa nejrozmanitějším terénem důkladně prověřila naše fyzické schopnosti. Nádherné pohledy z vrcholu Chełmu a zajímavé setkání nám potom byly odměnou za strasti na trase. Trasa vedla od Školy směrem na Svibici, Český Těšín, Cieszyn, pak v Polsku po mezinárodní "Greenways" na Mnisztwo, Puńców (nádherný zámeček), Dzięngielów (charitativní instituce, setkání křesťanů), Goleszów (bývalá cementárna) a vrch Chełm (464m n.v.). Ten je zajímavý nejen historickými událostmi, ale hlavně jej dobře znají vyznavači létání. Vrchol kopce sloužil od předválečných let až po padesátá léta minulého století jako startovací plocha větroňů. Nyní z něj startují např. lehké motorové kluzáky a pod. Nevšední události pro nás bylo setkání se synem zakladatele místního aeroklubu panem Viktorem Kępkou. Na skupinovém fotu první zprava. Jeho zajímavé vyprávění o začátcích a nejlepších letech místního aeroklubu větro bylo příjemným spestřením našeho výletu. Příznivce létání možná bude zajímat informace o snahách některých členů Gliwického aeroklubu oživit dlouholetou tradici létání větroňů z Chełmu, přerušenou v padesátých letech minulého století.

2.prázdninová jízda

V neděli 13.7.2008 jsme pokračovali v prázdninové tour, tentokrát do Komorní Lhotky (34km). Sauna - tak by se dalo jedním slovem charakterizovat tato etapa. Dusné, bouřkové, letní počasí nás na cestě k "Sauně" opravdu pořádně propotilo. Trasa vedla od Školy přes Horní Žukov, Vělopolí, Hnojník do Komorní Lhotky, k místní atrakci - Sauně. Cestou jsme měli možnost si zdárně prověřit naše orientační smysly. Zpět jsme vyjeli směrem na Smilovice, do Stříteže, Ropice, kolem Golf-Areálu jsme vystoupali na náhorní plošinu Dolního Žukova (nádherné vyhlídky) a kolem Branného vily až na Horní Žukov. Nejmladším účastníkem byl opět "Bořek"(5 let) byl to od něj obdivuhodný výkon.

1.prázdninová jízda

V neděli 29.6.2008 jsme otevřeli prázdniny nádhernou projížďkou na kolech směrem k Žermanické přehradě. Letní počasí nás doprovázelo celou, víc jak 30km dlouhou cestou. Vyjeli jsme od Školy přes Horní Žukov, Koňakov, k rozmezí 4 vesnic, pak Třanovice, Dolní Domaslavice, Soběšovice až k přehradní hrázi Žermanické přehrady. Nejmladším účastníkem byl Maťo, alias "Bořek" (5 let).

Den otců na kolech

V neděli 15.6.2008 na Den otců jsme se "Zvonkem" vyjeli na kolech po cyklostezkách našeho mikroregionu. Trasa směřovala přes Horní Žukov na Koňakov, Mistřovice, Chotěbuz-Podoboru až k Archeoparku, tedy nic těžkého (24km). Výlet jsme obohatili velmi zajímavou prohlídkou areálu Archeoparku. Od sympatické průvodkyně jsme se dověděli mnoho zajímavostí o způsobu života našich předků, osídlujících území Těšínska v 8.-9. století našeho letopočtu. Nejmladší účastnicí výletu byla Beatka (6 let).

Beskydsko-Karpatská magistrála

- příhraniční cyklotrasa č.46

Přímo Dolním Žukovem, kolem našeho "Zvonku", vede příhraniční dálková cyklotrasa č.46. Prochází regionem následovně: Český Těšín - Dolní Žukov - Ropice - Střítež - Smilovice - Komorní Lhotka - Vyšní Lhoty - Janovice - Lubno - Ostravice - (varianta na Konečnou - napojení na cyklotrasu ze Slovenska) - Čeladná (Horní Ves) - Podolánky - Bařiny - Pustevny - Rožnov pod Radhoštěm - Valašská Bystřice a dále pokračuje směrem na Vsetín a Břeclav, kde po 279 km končí.

Na tomto obrázku si můžete prohlédnout výškové převýšení jednotlivých údeků na trase:

Bude-li Vám tento článek inspirací, přejeme Vám nádherné zážitky z cest na kolech po beskydsko-karpatské krajině.