S Beatou a Tomem Napříč Severní Indií

V pátek 18.2.2011 pro nás cestovatelé Beata Bocek a Tom Háček připravili vynikající kulturní zážitek. Byli jsme svědky velmi zajímavé a skvělým způsobem prezentované cestovatelské besedy „Napříč Severní Indií“. Naše oblíbená písničkářka tentokrát odložila kytaru a vydala se, v doprovodu svého přítele, s batohem na zádech, hledat inspiraci do daleké Indie. Působivé fotografie a zasvěcený komentář nás na tři hodiny přenesl do exotických oblastí Indie. Sledovali jsme kontrasty a specifika východních kultur, těžkosti i bezstarostnost běžného života obyvatel v různých částí Indie, namáhavost pobytu v pětitisícových nadmořských výškách pod štíty velehor, poznali jsme také rizika a dobrodružství z cestování v nížinách. Viděli jsme Indii tak, jak ji neznáme, beseda pro nás byla opravdu velmi zajímavou turistickou inspirací. Příjemným zpestřením besedy bylo popíjení pravého indického čaje, pro navození té správné indické atmosféry! Skvělé indické čaje pro nás připravili a podávali čajoví tovaryši z „Dobré čajovny“ Český Těšín.

Sponzor besedy: „Čajka“ – Dobrá čajovna Český Těšín

Partner besedy: MěK Český Těšín

Datum aktualizace: 20.2.2011

Beseda s cyklocestovatelem Mirkem Szlauerem

» » » Nový Zéland

Beseda se bude konat ve čtvrtek 28.5.2009 v 18:00 ve velkém sále KaSC "Škola". Pozvánka na besedu (PDF)

Srdečně zve: Zvonek - volné o.s.

Datum aktualizace: 8.5.2009

Grafologie, aneb změňte písmo, změníte život.

Dagmar Kravčíková

Na cestu zkoumání a objevování tajemství písma ji přivedla knížka Anny Šanové „ Sám sobě grafologem“. Postupně se seznamovala s díly našich předních grafologů Roberta Saudka, Viléma Schönfelda a dalšími, až se dostala ke studiu grafologie. Po ukončení studia se již grafologii začala věnovat profesionálně.

Grafologie je seriózní projektivní psychodiagnostická metoda. Je to metoda složitá a časově velmi náročná, pokud je dělána odpovědně. Vychází z toho, že psaný projev je určitým chováním a písmo je zafixovaným pohybem. Psací pohyby jsou regulovány mozkem, takže rukopis je vlastně „mozkopis“. Možná Vás udoví, co všechno lze vyčíst z vašeho rukopisu. Podobně jako z postoje, chůze nebo řeči poznáme, že je člověk smutný, zlostný, vyčerpaný, můžeme takto dešifrovat i rukopis. Grafologie je schopna popsat vlastnosti pisatele, fungování a vzájemnou spolupráci jednotlivých složek osobnosti. Umí také posoudit další možnosti jejího rozvoje. Více se již dovíte v pondělí 20.října 2008 v 17:00 z přednášky paní Dagmar Kravčíkové, na kterou Vás všechny srdečně zveme obzvlášť děti a mládež, pro ně je přednáška určena zejména!

Kontakt na paní Kravčíkovou: E-mail: psychologiepisma@seznam.cz

Pořádá Zvonek - volné o.s.

Partnerem besedy je Městská knihovna Český Těšín

Cestování po Národních parcích USA

V pondělí 17.března 2008 v 16:00 se v našem KaSC uskutečnilo 2.pokračování besedy z cyklu "Napříč světadíly" s naším žukovsko-svibickým cyklocestovatelem panem Mirkem Szlauerem.
Mirek nás tentokrát zavedl do dalších 11 Národních parků Severní Ameriky. Své vyprávění začal parkem „Arches N.P.", viděli jsme nejdelší skalní oblouk na světě (94m), prohlédli jsme si Národní park indiánského kmene Navajo „Monument Valley N.P." a také nejkrásnější Národní park USA „Yosemite N.P.". Jen co jsme spolu s Mirkem vyšplhali na nejvyšší sev.-amer.horu Mt.Whitney-4418m n.m., již jsme klesali až na dno Severní Ameriky do údolí „Death Valley N.P.". Nečekaně nás zachvátila „zlatá horečka" ve zlatokopeckém městečku Bodie a tak jsme se příjemně zchladili ve stínu Sequoia N.P. s nejmohutnějšími živými organismy na světě - stromy Sequoia(nejmohutnější z nich má obvod kmene 33m). S úžasem jsme hleděli na největší lezeckou stěnu světa El Capitan a v San Franciscu se projeli po známém mostě Golden Gate Bridge. Nakonec jsme spolu s Mirkovými přáteli všechno narýžované zlato prosázeli ve světově proslulých kasinech Las Vegas. Děkujeme Mirkovi velice za zprostředkované nádherné zážitky z fantastické cesty, dlouhé 9000 km a těšíme se na další pokračování skvělých besed. Tentokrát navšívíme nové světadíly!

Pořádal Zvonek - volné o.s.

Partnerem besedy byla Městská knihovna Český Těšín

Vesmíru na dosah aneb zážitky z vesmírné mise SPACE THREE 2007

V pondělí 3.3.2008 se ve velkém sále KaSC Škola v Dolním Žukově uskutečnila takřka profesionálně připravená beseda s mladou, talentovanou studentkou těšínského gymnázia Katkou Bernatíkovou.
Katka všechny přítomné hosty doslova vtáhla do prostředí belgického výcvikového střediska pro kosmonautiku. Není každému umožněno si z tak blízka prohlédnout a v případě Katky i vyzkoušet kabinu raketoplánu a provést s ním dokonce vesmírnou misi. O to zvlášť jsme byli potěšení z bezprostředních dojmů a prožitků z týdenního pobytu Katky v tomto středisku. K naší velké radosti byla svou účastí na besedě hojně zastoupená i naše mladá generace, a také kamarádi, známí a spolužáci Katky. Moc a moc Katce fandíme v jejím zajímavém zájmovém oboru a přejeme ji mnoho dalších kosmických úspěchů!!!

Pořádal Zvonek - volné o.s.

Partnerem besedy byla Městská knihovna Český Těšín

Kateřina Bernatíková

(*1993)

Veselá a zvědavá optimistka, kterou jen tak něco nerozhodí. Tak by se charakterizovala čtrnáctiletá Katka, studentka z Českého Těšína, která chtěla vždycky tak trochu vystupovat z davu a prožít něco výjimečného….Zvědavá, zvědavá až moc…:=) Když poprvé uslyšela o prvním českém kosmonautovi, propukl u ní příboj otázek: „A kdy vlastně začali první lidé létat do vesmíru?“, „Jak vypadá takový den kosmonauta, co on vlastně v tom vesmíru dělá?“. Takovými a podobnými otázkami začala nejdříve častovat své rodiče a známé. Později si začala hlubší informace hledat sama, v knihách, časopisech a s postupem času i díky moderním prostředkům, jako je např. internet a pod.

Nové a nové vědomosti na jedné straně a touha srovnání a soutěživost na straně druhé.
První významnější soutěží, kam se přihlásila, byla Expedice Mars 2007, o níž se dověděla náhodou od kamaráda z redakce IAN (Instantí astronomické noviny). Neváhala ani vteřinu a ihned se do soutěže přihlásila. Nejprve se otestovala pro funkci palubní inženýr a později se valily další a další testy, které měly vybrat skutečně ty nejlepší kosmonauty do připravované dětské vesmírné posádky. Katka prošla úspěšně všemi koly a nic nebránilo uskutečnění simulovaného letu na Mars. V září 2007 se dočkala a spolu s pětici šťastlivců Katka ve funkci velitelky stanice úspěšně absolvovala vesmírnou misi na Mars.
Druhá významná mezinárodní soutěž pod názvem SPACE THREE absolvovala rovněž v roce 2007. Závěrečný národní konkurz na členy mezinárodní posádky proběhl v Praze. Angličtina byla samozřejmostí konkurzu. Z desítky nejlepších uchazečů vybrala odborná porota postupně pouze čtyři kosmonauty, kteří se mohli těšit na týden pobytu v evropském vesmírném centru NASA v Belgii. A my jsme moc potěšeni, že Katka mezi nimi nechyběla a může se s námi podělit o nevšední zážitky z této nevšední, mezinárodní, astronautické zkušenosti!

SPACE THREE je název mezinárodní vyřazovací soutěže pro mladé zájemce o kosmonautiku, které se Katka úspěšně zúčastnila. Setkání vrstevníků mladších 18 let z Belgie, Anglie, Německa a Slovenska v Evropském středisku pro výzkum vesmíru NASA, v belgickém Transinne, možnost absolvování týdenního výcviku mezinárodní dětské vesmírné posádky a zejména simulovaný let do vesmíru na trenažéru amerického raketoplánu SPACE SUTTLE.

Kontakt na Katku:
E-mail: Bernatikova.katerina@seznam.cz

Miroslav Szlauer

(*1951)

Cyklocestovatel - tak se charakterizuje, rodák z Dolního Žukova, nyní žije ve Svibici-městské části Českého Těšína.

Na svou první delší cestu na kole se vydal v roce 1991. Jednalo se o desetidenní cykloputování po trase z Českých Budějovic směrem k alpským jezerům v Rakousku. Tato velice zajímavá a dobrodružná zkušenost mu objevila nový, doposud nepoznaný způsob cykloturistiky a probudila Mirkovy, zatím dřímající cestovatelské vášně.
A tak není divu, že už v roce 1992 následovala druhá, tentokrát už jednoměsíční cyklistická cesta z Českého Těšína do města Sevilla ve Španělsku.
Po projetí jihu Evropy to Mirkovi nedalo, aby sever Evropy nechal bez povšimnutí. A tak o dva roky později, v roce 1994, vyráží severní trasou a na svém kole projíždí okouzlující severské země – Švédsko, Norsko a také Finsko.

Rok 1996 je v jeho cestovatelské kariéře významným, v něm se Mirek stává opravdovým cestovatelem. Následuje Kryštofa Kolumba a vydává se na cestu přes Atlantik a během čtyřicetidenního cyklocestování objevuje Ameriku. Jeho trasa vede z kanadského Montrealu do severoamerického města Atlanta. Nádherný zážitek vzbudil v Mirkovi pozdější touhu ještě se s kolem do Ameriky vrátit.

Zatím ho ale přitahuje jiný kontinet. V roce 2000 je rozhodnuto a náš cestovatel už balí kolo na čtyřicet dnů do Austrálie. Vyjíždí z města Cairns přes Brisbane, následují Sydney, Canberra, Australské Alpy, Melbourne, závěrečná australská etapa končí v Adelaide.
A je tu opět Amerika, rok 2003 a Mirek s kolem a tentokrát i s doprovodným autem sjíždí během čtyřiceti dnů neuvěřitelných 20 národních parků USA. Byl to obdivuhodný cestovatelský výkon v prostředí nádherných přírodních scenérií a krás.

V roce 2006 vyráží na cestu Řeckem a spolu se svou dcerou Kamilou projíždějí během jednoho měsíce tuto hornatou, krásnou, a turisty hojně navštěvovanou evropskou krajinu.

Nutno dodat, že kromě zmíněných náročných, dlouhodobých cyklovýprav vyjíždí i ke kratším, rekreačním pobytům, např. do Chorvatska, Rumunska, italských Dolomitů a poznává tamní přírodních krásy nejen na kole ale i pěšky.

Své zážitky z cest má zachyceny na nesčetném množství klasických, nyní i digitálních fotografiiích a také i filmech. O cestě po národních parcích USA si můžete přečíst a zhlédnout fotografie na webových stránkách jeho kamaráda Pavla Zubka a to na www.bajkor.com v rubrice"Speciál", pod názvem "USA-Národní parky" a také v rubrice"Foto".

Kontakty na Mirka:
E-mail: mirosl40@volny.cz
mob.tel.: 736 445 297